Buka na radnome mjestu
Zašto bismo trebali dati više odmora svojim ušima?
U srijedu 24. travnja 2024. obilježava se Dan borbe protiv buke: Međunarodni dan podizanja svijesti o buci (INAD) 1996. godine ustanovio je Centar za sluh i komunikaciju u New Yorku kako bi podizali svijest te učili javnost o opasnim učincima buke na sluh, zdravlje i kvalitetu života. Georg Frank-Zumtobel iz poduzeća 3M govori o opasnostima buke i značenju odgovarajuće zaštite sluha.
Gubitak sluha zbog buke još uvijek čini skoro 40 % svih priznatih bolesti na radnome mjestu.
U usporedbi s drugim profesionalnim bolestima, gubitak sluha zbog buke često se pojavljuje tek nakon duljeg vremena. Problemi poput sljepoće ili respiratornih smetnji javljaju se odmah ako se osobna zaštita ne koristi ili se koristi pogrešno.
Često ne vodimo računa o tome kako buka utječe na naš sluh. Zvučni valovi za naše uši predstavljaju veliko opterećenje. Kratkotrajna ispostavljenost buci često uzrokuje privremenu gluhoću - redoviti odmori za pauzu mogu pomoći našim ušima. Dugotrajna ispostavljenost visokoj razini buke dugoročno oštećuje naša ticala u ušima koja mogu odumrijeti. 15 minuta buke 100 dB (A) ima jednak učinak kao 8 minuta kod 85 dB(A). Šteta na sluhu je trajna i često nepovratna.
Direktiva EU 2003/10/ES, koja vrijedi za sve države članice EU provedena je u Austriji putem Uredbe o zaštiti radnika od opasnosti buke i vibracija (VOLV 22/2006).
Prema podacima VOLV-a:
Nošenje odgovarajuće zaštite sluha:
Izvođenje programa za smanjenje buke: